Sepet
Sepetiniz boş.
Anket
Bilgisayarınızda Kullandığınız İşletim Sitemi Lisanslı mı ?
EVET
HAYIR

Sonuçları Göster
Geçmiş Anketler
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

KVKK

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Hakkında Bilgilendirme

 

Teknik Servis Hizmeti Veren Veri Sorumlusunun Kişisel Verilerin Muhafazasını Sağlamaması Konusunda Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 14/02/2019 tarihli ve 2019/23 sayılı Kararı:

Teknik servis hizmeti veren veri sorumlusu firmanın, servise cihaz girişi yapıldığına ilişkin müşterilerine bir form numarası verdiği, form numarası sorgulaması ile kişilerin kendi telefonlarının servisteki durumlarına ilişkin bilgilere ulaşabildiği ancak form/takip numarasının son hanelelerinin değiştirilmesi yoluyla farklı kişilere ait kişisel verilere ulaşıldığı konusunda Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na ihbarda bulunulmuştur. İlgili veri sorumlusu, yapılan sorgulamalarda cihaz sahiplerinin kişisel verilerine erişimin mümkün olmadığını belirtmesine rağmen Kurul tarafından yapılan incelemede, başka cihaz sahiplerine ilişkin de sorgulamalar yapılabildiği ve söz konusu sorgulamalarla farklı kişilere ait isim, soy isim, adres, IMEI numarası bilgilerine erişim sağlanabildiğini tespit etmiştir. Kurul buna istinaden, 14/02/2019 tarihli ve 2019/23 sayılı kararıyla, veri sorumlusu hakkında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 12. Maddesine göre kişisel verilerin muhafazasının sağlanmasını temin etmek için gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınmaması sebebiyle ilgili kanunun 18. Maddesi uyarınca 150.000 TL idari para cezası uygulanmasına, ayrıca söz konusu kanuna aykırılığın giderilmesi sağlana kadar da ilgili internet linkinin kullanımının durdurulmasına karar vermiştir.

Teknik Servis Hizmeti Veren Veri Sorumlusunun Kurul Kararına Uymaması Hakkında Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 05/03/2019 tarihli ve 2019/52 sayılı Kararı:

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 14/02/2019 tarihli ve 2019/23 sayılı Kararın Veri Sorumlusu Şirkete tebliği sonrasında Şirket internet sitesi üzerinde farklı form numaraları ile yapılan sorgulamalarda, başka cihazlara ait sorgulamaların halen gerçekleştirilebildiği ve başka bir güvenlik doğrulamasının da yapılmadığı ve aynı internet sitesinde yer alan ‘’ Cihaz Kayıt Görüntüleri için Tıklayınız’’ linki seçildiğinde açılan yeni pencerede IMEI numaralarının halen açık şekilde gösterildiği tespit edilmiştir. Bu itibarla, 2019/23 sayılı Kurul kararıyla şirkete tebliğ edilen ...söz konusu aykırılığın ivedilikle giderilmesi, bahse konu aykırılığın giderildiği hususunun Kurula tevsiki sağlanıncaya kadar işbu Kararda yer alan linklerin kullanımının derhal durdurulması...” şeklindeki talimatın Şirket tarafından Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun 15. Maddesine aykırı olarak yerine getirilmemesinden dolayı, şirket hakkında ilgili kanunun 18. Maddesi çerçevesinde 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir. Ayrıca Kurul, cihaz takibi için sorgulama yapılabilmesine imkân veren sistemin değiştirmesi ve hâlihazırda sorgulama yapılan sisteme erişimin ivedilikle kapatılması konusunda Şirket’e talimat vermiştir.

Bir Kişinin Rızası Dışında Yargıya ve Üçüncü Kişilere Kişisel Verilerinin Aktarılması Konusunda Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 01/03/2019 tarihli ve 2019/47 sayılı Kararı:

Başvuru sahibi, kendisi ve ailesi hakkındaki kişisel bilgilere hukuk dışı yollarla erişerek rızası dışında yargıya ve üçüncü kişilere aktardığı iddiasıyla bir başka şahıs hakkında Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na şikâyette bulunmuştur. Şikâyetin incelemesinde Kurul, şikâyet edilen şahsın kısmen ya da tamamen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla gerçekleştirilen bir kişisel veri işleme faaliyetine rastlanılmadığına, bu çerçevede şikâyet edilenin veri sorumlusu olarak nitelendirilemeyeceğine karar vermiştir. Kurul kararında ayrıca, şikâyet edilen tarafından başvuran ve ailesine ait kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde elde edildiği iddiasının Türk Ceza Kanunu kapsamında bir suç niteliği taşıdığı, dolayısıyla söz konusu konuya ilişkin olarak 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yapılacak bir işlem bulunmadığını belirtmiştir.

Site İçi Arama
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Haber ve Duyurular
Evde Kal...
Tarih: 20/04/2020
Ülke ve dünya insanları olarak zor günlerden geçiyoruz. Corona Virüs sa... Devamını oku...
Korono Virüsü
Tarih: 20/04/2020
Dünya Sağlık Örgütü  Corona Virüs (Covid-19) salgınıyla ilgili k&uum... Devamını oku...

   Tüm haberler
İstatistikler
Toplam: 57242
Aktif: 1
Bugün: 8
Dün: 38

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: SYSTEM 2000 Bilişim-Danışmanlık